Обласне методичне об’єднання

Обласне методичне об’єднання працівників культури та викладачів хореографії, образотворчого і театрального мистецтва освітніх закладів культури і мистецтв існує з жовтня 2017 року на базі КЗ «Ніжинський фаховий коледж культури і мистецтв імені Марії Заньковецької» Чернігівської обласної ради.

Воно було створене на виконання рішення Чернігівської обласної ради наказом Департаменту культури і туризму, національностей та релігій обласної державної адміністрації з метою організації методичної роботи, проведення перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників культури і мистецтв області.

Об’єднання працює згідно Положення, яке створене у відповідності до стандартів і включає такі розділи:

 1. Загальні положення
 2. Завдання та функції обласного методичного об’єднання
 3. Організація діяльності обласного методичного об’єднання
 4. Повноваження голови обласного методичного об’єднання
 5. Обов’язки методиста обласного методичного об’єднання
 6. Обов’язки завідуючого секцією обласного методичного об’єднання

Структура об’єднання включає наступні секції:

 • секція працівників культури;
 • секція хореографії;
 • секція образотворчого мистецтва;
 • секція театрального мистецтва.

Керівництво роботою обласного методичного об’єднання здійснює голова – Дорохін В.Г., організацію діяльності – методист Панченко Л.М., організацію роботи з певних напрямків здійснюють завідуючі секціями – Сварська С.С. (секція хореографії), Лисенко І.О., (секція образотворчого мистецтва), Кобзар О.В. (секція театрального мистецтва).

Організація діяльності обласного методичного об’єднання здійснюється на основі річного плану, який формується на початку поточного навчального року та включає в себе плани роботи секцій об’єднання.

Обласне методичне об’єднання – це інноваційна форма методичної роботи, серед пріоритетних завдань якого є вивчення та координація процесів культурного розвитку регіону, досвіду збереження і популяризації народної творчості та аматорського мистецтва, традицій, звичаїв, обрядів; підвищення теоретичного рівня знань викладачів хореографії, образотворчого і театрального мистецтва, удосконалення їх педагогічної майстерності, озброєння практичними вміннями та навичками організаційної роботи з дітьми; розвиток творчої активності викладачів, вміння вирішувати при цьому завдання естетичного виховання та загально культурної освіти дітей.

Форми роботи об’єднання: організація та проведення круглих столів, семінарів, конференцій, фестивалів, оглядів, конкурсів, спрямованих на узагальнення та обмін передовим педагогічним досвідом викладачів мистецьких шкіл та працівників закладів культури області. Усі ці заходи часто виходять за межі обласних, так як у них беруть участь викладачі мистецьких закладів і з інших областей України.

Свою роботу об’єднання здійснює у двох напрямках.

Перший великий напрямок – це співпраця з мистецькими школами області.

Ця співпраця ми здійснюється через проведення Конференцій, які проводяться в жовтні у канікулярний тиждень. Для конференцій обираються досить актуальні методичні теми:

 • «Фахова підготовка викладача – важлива умова його духовного потенціалу та творчих здібностей» (2017 р.);
 • «Проблеми розвитку початкової мистецької освіти» (2018 р.);
 • «Впровадження освітніх програм в навчальний процес у мистецьких школах» (2019 р.);
 • «Дистанційна освіта в Україні: навчання в онлайн-режимі у мистецьких школах» (2020 р.);
 • «Сучасні тенденції підвищення якості мистецької освіти» (2021 р.).

В рамках конференцій проводяться відеопрезентації, майстер-класи.

Окрім конференцій проводяться і конкурси. На сьогодні їх 4.

• III обласний (відбірковий) етап Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості під гаслом «Об`єднаймося ж, брати мої!» (січень-лютий) в номінаціях «Образотворче мистецтво» та «Декоративно-прикладне мистецтво».

Щорічний обласний конкурс-виставка робіт з образотворчого мистецтва серед учнів мистецьких шкіл (лютий-березень):

 • «Портрет. Образ людини в професійній діяльності» (2018 р.);
 • «Неймовірний світ тварин і птахів (анімалістичний жанр). Дикі тварини. Екологія і охорона. Свійські тварини. Маленькі друзі людини.» (2019 р.);
 • «Чарівний сад» (2020 р.);
 • «Подих віків. Історичний жанр у мистецтві» (2021 р.)/

• Фестиваль-конкурс хореографічних колективів мистецьких шкіл Чернігівської області – «Надія» – (березень), який проходить за номінаціями: «Класичний танець»,
«Народно-сценічний танець», «Сучасний танець», «Спортивний бальний танець».

• Обласний конкурс «Театральна весна» (З метою популяризації театрального мистецтва, травень). Конкурс проходить за номінаціями: «Художнє читання», «Літературно-музична композиція», «Уривок з вистави», «Вистава», «Естрадні мініатюри», у яких перевага надається українським та світовим класичним творам.

Другий великий напрямок нашої роботи – це співпраця з працівниками закладів культури області. Були проведені такі заходи:

Конференція «Виконавство на духових інструментах: теорія і практика» ( грудень 2017 р.) для керівників аматорських духових оркестрів області, у ході якої була представлена відеопрезентація – «Духовий оркестр – творча лабораторія комісії духових інструментів»; за круглим столом розглянуті актуальні проблеми діяльності аматорських духових оркестрів області та можливі шляхи їх вирішення, а також відбулися показові виступи творчих колективів і окремих виконавців циклової комісії духових інструментів.

• У рамках Всеукраїнської науково-практичної конференції «Культурно-мистецькі обрії України у контексті інтеграції до європейського співтовариства», присвяченої 110-річчю Комунального закладу вищої освіти «Ніжинський коледж культури і мистецтв імені М. Заньковецької» (листопад 2018 р.) силами об’єднання був проведений Творчий workshop «Реалії та перспективи духового виконавства на Чернігівщині» (була представлена презентація збірки п’єс Віталія Ємця для аматорського духового оркестру за участю виконавців на духових інструментах Носівського та Бобровицького міських будинків культури)

Семінар-нарада з питань підготовки молодших спеціалістів у галузі культури (червень 2018)

• Розширена обласна онлайн-конференція «Актуальні проблеми розвитку народного інструментального мистецтва в контексті профільної підготовки керівників аматорських інструментальних колективів», у роботі якої активну участь узяли викладачі спеціалізації «Народні інструменти» (грудень 2020 р.).

• Відкритий семінар-практикум «Стан та перспективи розвитку народознавчих любительських об’єднань: узагальнення досвіду» (березень 2021) за участю викладачів комісії менеджменту та культурно-мистецьких івент технологій.

• Нормативно-координаційна нарада «Актуальні питання діяльності закладів культури області» (квітень 2021).

• Обласна конференція «Збереження та розвиток народно-пісенного мистецтва Чернігівського краю» за участю викладачів комісії «Народне пісенне мистецтво» (грудень 2021).

Для кожного заходу готується наказ, складається кошторис витрат, створюється організаційний комітет, визначаються члени журі (для конкурсів), учасникам і доповідачам видається сертифікат.

Важливим напрямом роботи обласного методичного об’єднання працівників культури та викладачів хореографії, образотворчого і театрального мистецтва освітніх закладів культури і мистецтв є розробка та видання методичних матеріалів, сценаріїв та репертуарних збірок для художніх колективів. Виходячи з цього об’єднання підготувало до друку:

 • Збірку пʼєс для аматорського духового оркестру «Грає оркестр! Друзі, це свято» (В.О.Ємець, 2018);
 • «Український народний танець» (нотний додаток до навчально-тренувальних занять) (Л.С.Баканов, І.Є.Куніцин, М.Ф.Мишко, Л.Г.Чорненький, А.І.Раструба, В.І.Саєнко, 2019);
 • «Методика виконання allegro в процесі його вивчення» (Барадуліна Л.О., 2019);
 • «Скарбниця українських народних пісень» (твори для народного хору) (Синиця О.М., 2019);
 • Буклет «Переможці обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Об’єднаймося, брати мої» (2020 р.).