ГОЛОВНЕ МЕНЮ
 
 
Як успішно здати сесію: поради психолога

Як успішно здати сесію: поради психолога

 

Іспит – це завжди стрес. Але що нам заважає з ним впоратися? Підготовка до відповіді на усному іспиті – складний і важливий етап. Від того, що вам вдасться згадати, і буде залежати ваша оцінка. Якщо у вас хороша зорова пам'ять і ви добре підготувалися до іспиту, то сторінка підручника або конспекту лекцій сама спливе перед очима. Треба тільки зосередитись і неодмінно заспокоїтися (Якщо ви схвильовані, то закрийте очі, розслабтеся, згадавши на хвилину щось смішне або приємне).

Пропонуємо декілька універсальних рецептів для успішнішої тактики виконання письмового іспиту.

1. Зосередьтеся! Поспішайте не поспішаючи! Жорсткі рамки часу не повинні впливати на якість відповідей.

2.Почніть з легкого! Почніть відповідати на ті питання, в знанні яких ви впевнені. Так ви звільнитеся від нервозності, і вся енергія буде спрямована на більш важкі питання.

3.Пропускайте! Треба навчитися пропускати важкі або незрозумілі завдання: у тексті завжди знайдуться такі запитання, з якими ви обов'язково впораєтеся. (Повертайтеся до пропущених питань після того, як відповіли на легкі або прості питання).

4.Читайте завдання до кінця! Інакше можна зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.

5.Думайте тільки про поточне завдання!

6.Виключайте! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять.

7. Залиште час для перевірки своєї роботи, щоб встигнути пробігти очима і помітити явні помилки.

 

Перед іспитомрекомендуємо:

 

По-перше, краще утриматися від прийому заспокійливих засобів і медикаментів – вони гальмують мозкову діяльність і заважають сконцентруватися, тим більше реакція може бути цілком протилежною: почнуть трястися руки-ноги, в голові – туман.

По-друге, повноцінне харчування. Їжа повинна бути багата білком, який буде живити головний мозок. Отже, сприймати і запам'ятовувати інформацію буде легше. По можливості потрібно урізноманітнити їжу вітамінними продуктами – овочами та фруктами. Вони допоможуть зарядитися бадьорістю і позитивною енергією. Якщо немає можливості такого різноманітного харчування, не впадайте у відчай. Дуже корисним у цей період буде вживання в їжу різних каш. Вони багаті вітамінами і мікроелементами, які активізують мозкову діяльність. Перед самим іспитом з'їжте шоколадку (для роботи мозку) і з впевненістю йдіть. Шоколад – це чудовий антидепресант: він і смачний, і корисний, та зі стресом допоможе справитись.

По-третє, убудь-якому випадку, як би не пройшов процес підготовки до іспиту, важливий позитивний настрій. Адже будь-які вершини підкоряються, вірно?

 

Дуже важливо заздалегідь створити позитивний настрій на іспит, який буде стимулювати підготовку до нього. Іспит слід розглядати як своєрідну гру, в якій шансів виграти набагато більше, ніж програти. Згадайте, будь ласка, яку-небудь ситуацію вашого успіху, коли ви, подолавши всі труднощі, вийшли переможцями. Що це за відчуття? Незважаючи на те, що іспит – це, безумовно, серйозне випробування, що вимагає мобілізації всіх розумових і фізичних сил, він між тим дає вам дуже цінну можливість – отримати задоволення від цікавого спілкування з викладачами, відчути себе компетентним у певній галузі знань, наближаючись до своєї заповітної мрії.

 

9 порад як успішно здати сесію:

думки викладача, відмінника та ледаря

 

Сесія завжди приходить неочікувано, і починається марафон на виживання в умовах недосипання, недоїдання та виснажливого навчання. Щоб допомогти Вам подолати цей шлях з мінімальними втратами, ми запитали як скласти сесію у викладача, відмінника та ледаря.

 

ВИКЛАДАЧ:

1.Вчіться протягом семестру

Якщо Ви готувалися до кожного семінару, то у Вас утворилася система знань. І навіть якщо у Вас не буде вистачати часу на підготовку до якогось конкретного заліку чи іспиту, то спрацюють ті знання, які були отримані раніше, тобто Ви згадаєте те, що не встигли повторити.

2.Висипайтеся

Використовуйте всі слушні моменти для того, щоб поспати. По-перше, щоб активно готуватися наступного дня, Вам потрібно відпочити. По-друге, під час сну Ваш мозоквиконує дуже важливу роботу – він засвоює отриману протягом дня інформацію, тобто переміщує її з оперативної пам’яті у довгострокову.

3. Налаштуйтеся на успіх

Вірте у свою удачу і в свій успіх, це надає сили та підтримку в ситуаціях, коли людина може розгубитися. Ну, і ніхто ще не скасовував того правила, що успіх приходить до тих, хто в нього вірить. Але пам’ятайте, що викладачі також люди, тобто розраховуйте на себе, а не на хороший настрій екзаменатора, бо викладач теж може бути роздратованим або втомленим.

 

ВІДМІННИК:

1. Готуйтеся самостійно

Під час колективної підготовки різко зменшується продуктивність праці. Розділяти питання також не слід, бо нема впевненості, що товариш їх підготує добре.

2. Складіть план

Це дасть Вам змогу грамотно розподілити свій час. Краще спочатку мінімально підготуватися до кожного питання, потім вже поглибити знання і, якщо залишився час, відшліфувати їх. Не плануйте нічого вчити в останній день: можна якусь годинку пробігтися по всьому матеріалу, але бажано все знати вже до цього. Також у своєму плані залиште час на відпочинок, щоб не виснажувати організм, або на заняття чимосьіншим, бо як ми знаємо зміна діяльності – також відпочинок.

3. Працюйте системно

Візьміть 2-3 підручники з курсу і коротко законспектуйте їх за методичкою і тільки після цього відкривайте перелік питань, які дав викладач. Бо якщо пройти весь матеріал, то утворюються системні знання з предмету. Таким чином навіть якщо Ви не знаєте якесь питання, то у Вас виникають асоціативні зв’язки і Ви зможете здогадатися про що йдеться.

 

ЛЕДАР:

1. Позичте конспект

Знайдіть людину, яка добре знає даний предмет або вже отримала автомат з нього і попросіть у неї конспект. Конспект відмінника – це екстракт з підручника, в ньому буде послідовно викладена головна інформація, тож Вам не доведеться читати весь підручник, в якому крім основного є ще велика описова частина.

2. Попросіть розповісти Вам основне

Визначте декілька одногрупників, які вже підготувалися до іспиту і попросіть кожного коротко розповісти Вам по декілька питань. Якщо Ви абсолютно нічого не знаєте, це гарний спосіб зрозуміти хоча б про що йдеться.

3. Не здавайтеся

Якщо на екзамені Ви не знаєте відповіді на питання, то можна запитати у сусіда. Або покликати викладача і попросити його пояснити, що саме потрібно зробити у даному завданні. Це може прояснити ситуацію або наштовхнути на якусь думку.

 

ЯК КРАЩЕ СКЛАСТИ СЕСІЮ? КОРИСНІ ПОРАДИ СТУДЕНТАМ

 

Сесія – непростий час навіть для самих старанних студентів.

Що робити, якщо хвилювання на іспиті заважає зосередитися?

Як потрапити в розряд щасливців, які ходять на сесію як на свято?

Чи можна перетворити процес підготовки в захоплююче заняття?

 

Невеликі поради допоможуть сконцентруватися і уникнути елементарних помилок.

 

СТУДЕНТАМ ПІД ЧАС СЕСІЇ НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЯ

5 ЗОЛОТИХ ПРАВИЛ:

I. Потрібно грамотно розподілити сили. Проаналізувати свій розклад: який іспит складніше, який простіше. Взяти у однокурсників конспекти пропущених лекцій. Якщо якісь теми протягом семестру "туго йшли”, ще раз продивитися підручники. Крім того, в процесі підготовки важливо враховувати, що будь-яка людина має свій біологічний ритм. У кожного з нас підйом сил, настрою змінюється спадом. У будь-якому випадку свої біоритми можна і потрібно використовувати на благо: в період підйому сил - вчити, а коли активність йде на спад - повторювати пройдене.

II. Уникати зубріння. Механічно завчений текст має властивість безповоротно випаровуватися з пам’яті на іспиті. А щоб цього не сталося, знання треба систематизувати. Вивчаючи матеріал з того чи іншого екзаменаційного питання, постарайтеся запам’ятати найголовніше. Ця інформація в подальшому послужить своєрідним маячком. Якщо згадали ключовий факт, формулу, дату, то неодмінно прийде на розум ще що-небудь з того, що читали з даної теми. До речі, правильно розставити маячки допомагає викладач на консультації, тому пропускати їх не варто. Готуючись до іспиту або заліку, ви можете зробити шпаргалки. Вони корисні тому, що допомагають систематизувати вивчений матеріал. Але якщо вже ви набралися мужності принести шпаргалку в аудиторію і підглядати в неї, готуючись до відповіді, то будьте готові при несприятливому розвитку ситуації за неї і постраждати.

III. Планування відпочинку. Сходіть в театр, кіно, посидьте у кафе з друзями або хоча б прогуляйтеся на свіжому повітрі. Не варто боятися, що упустите час і щось не встигнете вивчити. Навпаки, після відпочинку працездатність збільшиться.

IV. Харчування повинне бути повноцінним і збалансованим. Не можна відмовлятися від обіду нібито через те, що треба готуватися. Відчуття голоду не допоможе добре засвоїти досліджуваний матеріал – скоріше навпаки. На час сесіїтакож забудьте про дієти. Адже навіть сама мізерна з них – стрес для організму, а тут ще іспити. Подвійне навантаження! Фахівці настійливо рекомендують виключити з меню енергетичні напої. Ефективність їх, може, й висока, але недовговічна. Потім незмінно настає занепад сил, з яким буває важко впоратися.

V. Займіться спортом. Під час сесії студенти в основному ведуть сидячий спосіб життя. Однак зробити вранці зарядку або сходити, наприклад, в басейн не завадить. З одного боку, це дозволить зняти напругу, а з іншого (фахівці давно це встановили) – рівень фізичної активності прямо впливає на душевний стан.

Безпосередньо ж перед іспитом постарайтеся себе не накручувати. Не випитуйте у тих, хто вже здав, як все пройшло, якщо відчуваєте, що починаєте від цього хвилюватися ще більше. В аудиторію заходьте впевнено. Всім своїм виглядом показуйте, що ви все знаєте.

 

Роботу над екзаменаційним квитком психологи рекомендують починати з питання, яке здається більш легким. Накидавши схему відповіді, те ж саме зробіть і з більш складним завданням. Потім поверніться і доповніть попередню відповідь. Така, на перший погляд, "чехарда” також допомагає створити відчуття успіху. При необхідності можна розбавити відповідь відомостями з суміжних областей. Це знадобиться, якщо викладач почне задавати додаткові питання. Деякі можуть поставити в безвихідь, але і в цьому випадку важливо не втрачати впевненості.

Якщо ви добре знаєте предмет, встановили ділові відносини з викладачем (до такої міри, що він знає вас як відмінного студента) і впевнені у своїх силах, то йдіть відповідати в числі перших. П’ять балів майже напевно вам забезпечені. Якщо ж у власних знаннях є серйозні сумніви, то краще всього йти до столу екзаменатора серед останніх. Адже, як правило, останніми здають погані студенти, і ваша відповідь, навіть не така впевнена, як вам би того хотілося, після двійок і трійок буде виглядати досить солідно.

 

Намагайтеся дати відповідь на запитання в достатньому обсязі, але завжди щось трохи недоговоріть. Якщо викладач запитає ще щось, то ви можете видати йому решту інформації з цього питання.

Ніколи не сперечайтеся з екзаменатором! Якщо навіть він відправляє вас на перездачу, не звертайтеся до нього з сумнівними пропозиціями типу: "Давайте ви мене запитаєте про що-небудь ще”. Запевняємо вас, викладач пропонує вам зустрітися ще раз не від великого бажання знову з вами поспілкуватися. Якщо ви незадоволені своїм результатом і не хочете трійку або четвірку, то просіть екзаменатора, щоб поставив двійку або зазначив вам неявку. Але у випадку двійки, ви втрачаєте право на отримання стипендії протягом наступного семестру. Пам’ятайте: перездавати можна тільки з двійки. Перездачі з трійки і четвірки дозволяються тільки на випускному курсі – для червоного диплому.

Є ще одна проста порада, як зменшити психологічне навантаження під час сесії. Не живіть одними іспитами, живіть тим, що буде після – канікулами! Будуйте плани, призначайте зустрічі з друзями. А ще краще – думайте, як прийдете на навчання після канікул, відпочилі, бадьорі, з новими враженнями і досвідом, сповнені наснаги і нових сил.

 

Як успішно підготуватися студенту до здачі сесії

 

Період сесії характерний надмірним хвилюванням серед студентства, що проявляється підвищеною дратівливістю та постійним психологічним напруженням. Cаме хвилювання є найбільшою проблемою в цій ситуації. Коли людина відчуває страх, виділяється гормон, який впливає на пам'ять. Це може бути причиною того, що інколи студенти на іспитах забувають вивчений матеріал, і лише навички емоційної саморегуляції можуть «вирівняти» ситуацію.

Щоб змінити свій стан на екзамені від тривоги до впевненості, пропоную чітко сформувати для себе графік здач і певні тренінгові вправи для зняття стресу перед екзаменом.

 

Вправа № 1 «Ситуація успіху».

Спробуйте створити у своїй свідомості образ успіху під час здачі сесії. Уявіть себе бадьорим, ніби Ви дієте і говорите так, як це робить впевнений у собі студент, який вірно відповідає екзаменатору або ж згадайте свій досвід у хвилини переживання успіху. Уявіть, як Ви впевнено, логічно, швидко й аргументовано відповідаєте викладачу, як швидко згадуєте потрібну інформацію, як відчуваєте радість та задоволення від свого успіху.

Контрольні питання для самоперевірки:

– Згадайте свої досягнення у навчанні. Чи легко вони далися? Як Ви почувалися, досягнувши мети? Чи можете використати секрети Вашого успіху в розв'язанні інших справ? Наприклад, якісно підготуватися до здачі іспиту?

Назвіть невдалі спроби. Який висновок Ви можете зробити?

Розглядаючи кожен випадок, поміркуйте: яка була ймовірність того, що так відбудеться; чи можна було щось зробити, щоб поліпшити результат. Для закріплення сформованої Вами впевненості одразу виконуйте наступну вправу.

 

 

Вправа № 2 «Позитивне мислення».

Напишіть на лівій стороні паперу (сторінки блокноту) негативні моменти іспиту, а на правій – переформулюйте їх у позитивні.

 

Вправа № 3. Релаксаційна техніка «Подих - очищення».

Сядьте на стілець і тримайте спину прямо. Покладіть руки на коліна долонями догори. Вдихніть глибоко й видихніть без паузи між вдихом і видихом. Вдих — трохи швидший, ніж видих... Включіть уяву та надайте своєму диханню якогось кольору. Наприклад, видихаєте сіре повітря - своє занепокоєння, свій страх, своє напруження… А повітря, яке Ви вдихаєте, відповідно іншого, приємного для вас кольору, наприклад, блакитного. Отже, ви вдихаєте свіжість та спокій, упевненість та легкість…

 

Пам’ятка психолога

 

Знай свій найпродуктивніший вид пам'яті та спирайся на нього. При сортуванні та класифікації матеріалу для запам'ятовування не забувай про обсяг короткострокової пам'яті — 10 знаків (± 2 знаки). Для міцного запам'ятовування матеріалу вистачить уважно прочитати потрібну інформацію два рази.

У кожного з Вас є свої способи організації розумової праці, боротьби з утомою, тривожністю. На стікерах напишіть поради для себе і приклейте на виготовлене Вами «дерево Успіху».

Навчіться відпочивати. Відпочинок теж потрібно занести до списку важливих вправ. Після доброго відпочинку, прогулянки чи заняття спортом Ваша розумова працездатність і здатність запам'ятовувати – відновиться!

Визначте пріоритети на користь іспиту – почніть вивчення дисципліни, з якої потрібно успішно здати іспит, вже сьогодні, заздалегідь. Менш важливі справи залиште на завтра.

Для формування вмінь долати екзаменаційний стрес та організовувати самоосвітню діяльність, необхідних для підготовки до успішної здачі сесії, запрошуємо Вас, шановні студенти, на тренінгові заняття з психологом.

Тренінги тривають 1,5—2 год.

Кількість учасників: 10—15 осіб.

Контактний телефон:

Бажаємо Вам впевненості у собі і успішної здачі сесії!

 

 

Практичні рекомендації для студентів у період сесії

«Як успішно здати іспит?»

Екзаменаційний стрес - це форма психічного стресу, яка нерідко обумовлює екзаменаційний невроз і є безперечним психотравмуючим чинником.

Емоційний стрес характеризується різними порушеннями вегетативних функцій: зміною електричного опору шкіри, артеріального тиску, звуженням і розширенням судин, зміною швидкості, амплітуди і ритму дихання, температури шкіри, потовиділення, діаметру зіниці, секреції слини; спостерігаються розлади травної системи, змінюється електрична активність мозку, хімічний і гормональний склад крові, слини, основний обмін. У студентів нерідко спостерігаються різні реакції на стресові ситуації, пов'язані з екзаменаційними випробуваннями, наприклад, соматичний прояв депресії і стан тривоги.

Особливо часто студенти скаржаться на головний біль і шлунково-кишкові болі, в деяких спостерігається підвищений тиск. Первинні зміни, що відбуваються в організмі під впливом екзаменаційного стресу, породжують «застійні» емоційні збудження негативного характеру, в першу чергу змінюють функцію ЦНС.

Навчальний та екзаменаційний стрес займає одне з провідних місць серед причин, що викликають психічне напруження у студентів особливо першокурсників. Невдала відповідь або невдало зданий іспит можуть стати психотравмуючими факторами і буди пусковим механізмом реактивної депресії.

Необхідно відмітити, що проблема екзаменаційного стресу на сам перед найбільш виражена у студентів першого курсу, особливо на першій сесії.

Навчальний стрес відноситься до хронічного стресу в той час як екзаменаційний можна віднести до гострого стресу. Вчені детально розглядали зміни інтелектуальних процесів при стресі та з`ясували, що при цьому страждають усі сторони інтелектуальної діяльності, але найбільше – пам`ять, увага та мислення.

Порушення уваги пов`язано з утворенням стресової домінанти у корі великих півкуль головного мозку, навколо якої формуються усі думки та переживання і концентрація на інших об`єктах загальмована. Виникають труднощі в зосередженні, людина відволікається, звужується поле уваги;

Функція пам`яті страждає менше. Погіршуються показники оперативної пам`яті, виникають труднощі з відтворенням інформації;

Порушення мислення проявляється перш за все у порушенні логіки, виникає спутане мислення, виникають труднощі у прийнятті рішення, виникають похибки при розрахунках, знижується творчій потенціал.

 

Як навчитися складати іспити?

П'ять способів усе встигнути!

Розпочинається період екзаменаційної сесії. Як усе встигнути вивчити, повторити та ще й вирішити особисті справи? Скористуйтесь цими способами у боротьбі із втомою, напруженням, браком часу.

Плануйте завтрашній день. Заведіть блокнотик, у який щовечора записуйте, що вам треба зробити завтра. І обов'язково перевіряйте, чи все із запланованого встигли зробити.

Не дивіться телевізор. Ваше життя набагато цікавіше, ніж життя героїв серіалу. Не забувайте, вам ще потрібно багато встигнути для свого майбутнього! Переконайтесь — життя без телевізора є.

Навчіться відпочивати.Відпочинок теж потрібно занести до списку важливих справ. Тільки після доброго відпочинку, прогулянки відновиться ваша розумова працездатність і здатність запам'ятовувати складний навчальний матеріал.

Переключайте увагу з одного заняття на інше. Зміна видів робіт усуває одноманітність. Після того, як ви 3 години просиділи за книжками, можете піти на консультацію до друзів або допомогти батькам.

Визначте пріоритети. Почніть свій день із вирішення важливого завдання. Менш важливі справи залиште на завтра.

Поради до іспиту

Уникайте паніки. Нервувати перед іспитом — це природно, але панікувати — непродуктивно, тому що ви не зможете мислити чітко.

Найшвидший і найбільш ефективний спосіб подолання відчуття стресу й паніки — це заплющити очі й зробити кілька повільних, глибоких вдихів і видихів. Це заспокоїть вашу нервову систему. Одночасно можна проговорити про себе кілька разів: «Я спокійний і розслаблений» або «Я знаю, що зможу це зробити, і зроблю це добре».

Якщо ви відчуваєте у своїй голові порожнечу — не панікуйте! Паніка тільки ускладнить процес згадування та сприйняття інформації. Натомість, спробуйте на хвилину зосередитися на повільному, глибокому подиху. Якщо ви все ж не можете згадати необхідної інформації, переходьте до іншого питання; поверніться до забутого пізніше.

Після іспиту не потрібно марно гаяти час, засуджуючи та критикуючи себе за те, що, на вашу думку, ви зробили не так. Найчастіше власна самооцінка буває найбільш критичною. Привітайте і похваліть себе за те, що зробили правильно; візьміть корисне з того, що ви могли б, на вашу думку, зробити краще, і починайте підготовку до наступного випробування.

Якщо іспити справді змушують вас почуватися нездоровим, турбують або гнітять, не ховайте своїх почуттів. Поговоріть із кимось про це. У деяких культурах люди думають, що ділитися своїми почуттями й турботами з іншими — неправильно. Але це єдиний спосіб одержання допомоги та підтримки! В Англії кажуть: «Проблема, якою ти поділився, - вирішена проблема». Отже, ви обов’язково маєте знати того, з ким можете поділитися своїми турботами. Може, це буде ваш друг або член родини. Або викладач. Або лікар. Якщо одна людина не зможе вам допомогти, то зможе інша.

 

Як скласти іспит?

10 корисних порад від психологів

1. Шукайте допомоги: запитайте у вашого викладача, як найефективніше підготуватися до іспиту та як поводитися на ньому.

2. Влаштовуйте собі короткі перерви під час підготовки до іспиту. Якщо ваш мозок утомився, він не зможе запам'ятати нічого.

3. Плануйте свій час. Відведіть достатній час на сон; харчуйтеся розумно.

4. Займайтеся фізичними вправами — прогулюйтеся, бігайте, займайтеся спортом або будь-якою фізичною активністю, приємною вам.

5. Залишайтесь позитивно налаштованими — не думайте про майбутнє або про можливий провал.

6. Налаштуйтеся на перемогу й будьте готові зробити максимально від вас залежне.

7. Будьте пильні - якщо ви почуваєтесь нездоровим, поговоріть із кимось про своє занепокоєння.

8. Не будьте занадто розслабленим! Невеликий стрес навіть корисний, тому що змушує вас готуватися інтенсивніше.

9. Чиніть розумно — якщо обговорення іспиту з друзями засмучує вас — не робіть цього! Забудьте про складний іспит! Що минуло, того не змінити й не виправити!

10. Невелика фінальна порада. Якщо ви займаєтеся ввечері, не лягайте спати одразу після навчання. Ваш мозок і далі аналізуватиме інформацію й нескоро заспокоїться. Краще влаштуйте собі невелику вечірню прогулянку.

 

Як поводитися під час іспиту?

1)Позбутися хвилювання у перші хвилини іспиту допоможе глибоке дихання: зробіть вдих, потім повільний видих, уявляючи при цьому, що вдихаєте цілющий кисень, енергію, а видихаєте — хвилювання, невпевненість.

2) Не слід лякатися та засмучуватися у першу ж хвилину іспиту, що нічого не знаєш. Такого просто не може бути! Почніть із того запитання, на яке можете правильно відповісти. Поступово пригадаєте й інші відповіді.

3) Якщо не знаєте відповіді, то краще запитання залишити й перейти до наступного. Якщо залишиться час, можна буде потім повернутися.

4) Відповідайте впевнено, чітко формулюйте свою думку.

5) Контроль над екзаменаційним стресом

 

Загальні поради: як упоратися з екзаменаційним стресом?

Ø Повірте в себе. Ви не змогли б навчатися, якби І були на це не здатні. А це значить, що якщо ви виділите достатньо часу і підготуєтеся до іспиту належним чином, то обов'язково його складете, без зайвого хвилювання.

 

Ø Не намагайтеся завжди зробити все. Завжди бути успішним і тягтися до зірок — це прекрасно. Але при цьому необхідно дотримуватися балансу. Думаючи, що оцінка нижча за "відмінно" означає провал, ви зводите для себе гори марного стресу. Необхідно завжди намагатися робити все добре, але не забувати, що ніхто не може постійно залишатися ідеалом.

 

Ø Плануйте й уживайте послідовних заходів для подолання проблем. Якщо чогось не розумієте в матеріалі курсу, то розладом і стресом ви не позбудетеся проблем. Необхідно вирішувати їх спочатку, дотримуючись порад викладача, або шукати допомоги в товаришів.

 

Ø Не тримайте все в собі. Шукаючи підтримки у друзів і ділячись із ними проблемами, ви значно знижуєте свою тривогу перед майбутнім іспитом.

 

Ø Дивіться на все у перспективі. Іспити можуть здаватися вам найзначнішою подією зараз, але в контексті всього вашого далекого життя це лише невелика її частина.

 

Шановне студентство!

 

Непомітно наближається найзахоплююча пора студентського життя – сесія. Вона завжди приходить неочікувано, і починається марафон на виживання в умовах недосипання, недоїдання та виснажливого навчання. Щоб допомогти вам подолати цей шлях успішно, ми підготували декілька порад:

Найголовніше - ПСИХОЛОГІЧНА ПІДГОТОВКА. Для того, щоб здати іспити успішно, треба працювати над собою. Отже, якщо налаштуватися на плідну працю, на деякий час забути про нічні клуби і дискотеки, то результат вас втішить.

Якщо ви готувалися до кожного семінару, то у вас утворилася система знань. І навіть якщо у вас не буде вистачати часу на підготовку до якогось конкретного заліку чи іспиту, то спрацюють ті знання, які були отримані раніше, тобто ви згадаєте те, що не встигли повторити.

Щоб добре ЗАПАМ'ЯТОВУВАТИ матеріал, необхідно знати власні особливості організму. Є люди, які краще запам'ятовують почуте, інші навпаки мусять побачити текст, схему і т.д.

Найприємніше – ВІДПОЧИНОК, але не за ноутбуком чи телевізором, а активний відпочинок з друзями. Використовуйте всі слушні моменти для того, щоб поспати. По-перше, щоб активно готуватися наступного дня, вам потрібно відпочити. По-друге, під час сну ваш мозок виконує дуже важливу роботу – він засвоює отриману протягом дня інформацію, тобто переміщує її з оперативної пам’яті у довгострокову.

РОЗУМІННЯ того, що вчиш. Якщо читаєте чи вчите напам'ять і абсолютно нічого не розумієте, перепитайте у викладачів (викладачі не відмовлять в консультації), або знайдіть простіший підручник.

Налаштуйтеся на УСПІХ! Вірте у свою удачу і в свій успіх, це надає сили та підтримку в ситуаціях, коли людина може розгубитися. Ну, і ніхто ще не скасовував того правила, що успіх приходить до тих, хто в нього вірить. Але пам’ятайте, що викладачі також люди, тобто розраховуйте на себе, а не на хороший настрій екзаменаторів, бо викладачі теж можуть бути роздратованими або втомленими.

Запам'ятайте, що все вивчити НЕМОЖЛИВО. Якщо все ж вам попадеться декілька таких питань, відповіді на які не знаєте, спробуйте подумати логічно або вгадати .

Перед іспитом з'їжте шоколадку (для роботи мозку) і з впевненістю йдіть. Шоколад – це чудовий антидепресант: він і смачний, і корисний, та зі стресом допоможе справитись.

Успіхів вам!

 

Тест

1. Уявіть себе на березі моря. Що вам найперше уявилось?

а) шум моря

б) морський пейзаж

в) приємне лежання на піску

2. Уявіть собі, що ви гуляєте в лісі. Що в першу чергу прийшло вам в голову?

а) шум лісу

б) зелень лісу

в) як ви легко дихаєте

3. Уявіть, що на вас накричали, що вам уявляється?

а) крик

б) вираз обличчя співбесідника

в) неприємне відчуття

4. Що, на вашу думку, означає слово "розвідати"?

а) підслухати

 

б) підглянути

в) вивідати

5. Асоціація зі словом "концерт"

а) слухати

б) спостерігати

в) танцювати

 

Результати:

Більше відповідей:

А - аудіаліст

Б - візуаліст

В - кінестетик (емоційно-чуттєвий шлях)

Аудіалісти найкраще сприймають те, що чують (прочитаний вголос текст, розповідь), їм варто чути матеріал, наприклад слухати аудіокниги.

Візуалісти найшвидше закріплюють в пам'яті зовнішній вигляд об'єктів, друковані тексти, отже, складайте відповідні графіки, схеми, діаграми.

Кінестетики добре запам'ятовують правопис окремих слів в результаті переписування, систему певних рухів, елементів танцю тощо.

 

Поради викладача

Вчіться протягом семестру

Якщо Ви готувалися до кожного семінару, то у Вас утворилася система знань. І навіть якщо у Вас не буде вистачати часу на підготовку до якогось конкретного заліку чи іспиту, то спрацюють ті знання, які були отримані раніше, тобто Ви згадаєте те, що не встигли повторити.

Висипайтеся

Використовуйте всі слушні моменти для того, щоб поспати. По-перше, щоб активно готуватися наступного дня, Вам потрібно відпочити. По-друге, під час сну Ваш мозок виконує дуже важливу роботу – він засвоює отриману протягом дня інформацію, тобто переміщує її з оперативної пам’яті у довгострокову.

Налаштуйтеся на успіх

Вірте у свою удачу і в свій успіх, це надає сили та підтримку в ситуаціях, коли людина може розгубитися. Ну, і ніхто ще не скасовував того правила, що успіх приходить до тих, хто в нього вірить. Але пам’ятайте, що викладачі також люди, тобто розраховуйте на себе, а не на хороший настрій екзаменатора, бо викладач теж може бути роздратованим або втомленим.

 

Поради відмінника

Готуйтеся самостійно

Під час колективної підготовки різко зменшується продуктивність праці. Розділяти питання також не слід, бо нема впевненості, що товариш їх підготує добре.

Складіть план

Це дасть Вам змогу грамотно розподілити свій час. Краще спочатку мінімально підготуватися до кожного питання, потім вже поглибити знання і, якщо залишився час, відшліфувати їх. Не плануйте нічого вчити в останній день: можна якусь годинку пробігтися по всьому матеріалу, але бажано все знати вже до цього. Також у своєму плані залиште час на відпочинок, щоб не виснажувати організм, або на заняття чимось іншим, бо як ми знаємо зміна діяльності – також відпочинок.

Працюйте системно

Візьміть 2-3 підручники з курсу і коротко законспектуйте їх за методичкою і тільки після цього відкривайте перелік питань, які дав викладач. Бо якщо пройти весь матеріал, то утворюються системні знання з предмету. Таким чином навіть якщо Ви не знаєте якесь питання, то у Вас виникають асоціативні зв’язки і Ви зможете здогадатися про що йдеться.

 

Поради ледаря

Позичте конспект

Знайдіть людину, яка добре знає даний предмет або вже отримала автомат з нього і попросіть у неї конспект. Конспект відмінника – це екстракт з підручника, в ньому буде послідовно викладена головна інформація, тож Вам не доведеться читати весь підручник, в якому крім основного є ще велика описова частина.

Попросіть розповісти Вам основне

Визначте декілька одногрупників, які вже підготувалися до іспиту і попросіть кожного коротко розповісти Вам по декілька питань. Якщо Ви абсолютно нічого не знаєте, це гарний спосіб зрозуміти хоча б про що йдеться.

Не здавайтеся

Якщо на екзамені Ви не знаєте відповіді на питання, то можна запитати у сусіда. Або покликати викладача і попросити його пояснити, що саме потрібно зробити у даному завданні. Це може прояснити ситуацію або наштовхнути на якусь думку.

 

Як успішно здати сесію: поради практичного психолога

Розпочалась сесія і кожен студент відчуває емоційну напругу перед заліками та іспитами. Це пояснюється тим, що іспит сприймається як своєрідна критична ситуація, що впливає на соціальний статус, подальші перспективи навчання у ВНЗ.

Звичайно, найбільшої впевненості на іспиті додає знання предмету, однак існує кілька важливих правил, які допоможуть якнайкраще підготуватись до сесії.

По-перше, краще відмовитись від вживання заспокоюючих засобів та медикаментів – вони гальмують мозкову діяльність і заважають концентруватись. Медикаменти краще замінити повноцінним здоровим сном (юнаки – 7-8 годин, дівчата – 8-9 годин) і прогулянками на свіжому повітрі. Збалансований режим роботи і відпочинку допоможе відновити фізичні та психічні сили організму. Під час підготовки до іспиту, щогодини можна виконувати гімнастичні вправи - це допоможе зняти напругу в м’язах і додасть сил для засвоєння нової інформації.

Друге важливе правило – повноцінне харчування. Їжа повинна бути багата на білок – сир, сметана, яйця, м'ясо, бобові тощо. Він слугує будівельним матеріалом для організму та насичує головний мозок, що полегшує сприймання та запам’ятовування інформації. Однак, щоб білок засвоювався як слід, важливо випивати не менш, ніж 1,5 л води щодня. Також слід збагатити їжу вітамінними продуктами – овочами та фруктами, які зарядять організм бадьорістю та енергією. Вживання різноманітних каш, які багаті на вітаміни та мікроелементи, активізують мозкову діяльність. Перед самим іспитом можна з’їсти небагато шоколаду – це допоможе сконцентруватися на завданні.

Третєправило успішної підготовки до сесії – облаштування робочого місця. Необхідно прибрати усі зайві речі, зручно розмістити потрібні підручники, зошити, ручки тощо.

В інтер’єрі кімнати бажано мати жовтий колір – він позитивно впливає на нервову систему, стимулює розумову діяльність та підвищує працездатність.

Важливо вчасно провітрювати кімнату, оптимальна температура для занять складає 19-22◦С. Зосередитися допомагають аромати лимону і евкаліпту. Перед самим іспитом можна скористатись таким психлогічним трюком – нанести на шкіру запахи, які супроводжували вас під час підготовки – це допоможе мозку згадати більше вивченої інформації.

Четвертою необхідною умовою є мотивація, чим вона сильніша – тим легше підготуватися до сесії. Визначте для себе цілі підготовки, напишіть, намалюйте, роздрукуйте мотиватори. Такі цілі, як «не розчарувати батьків» чи «не вилетіти з вузу», працюють погано. Вибирайте мотивацію, яка стосується аспектів самореалізації, майбутніх професійних досягнень. Формулювати свої думки потрібно без частинки «не» - мотиватори повинні бути позитивними, стверджуючими. Наприклад, «я готуюсь до іспиту, щоб стати хорошим спеціалістом у своїй професії».

П’ята умова – послідовне засвоєння матеріалу. Перш ніж готуватися до екзамену, потрібно скласти план. В залежності від того, хто ви – «жайворонок» чи «сова», необхідно максимально звільнити першу чи другу половину дня. Варто чітко визначити, що саме сьогодні ви будете вивчати. Поки не стомились – варто взятись за найскладніший матеріал, а якщо в голову зовсім нічого не лізе – починайте з того, що вам більше до душі, що знаєте краще всього. Обов’язково слід роботу чергувати із відпочинком – 40 хвилин занять, потім 10 хвилин відпочинку (можна зробити зарядку чи зайнятись домашньою роботою).

Якщо у вас краще працює зорова пам'ять – малюйте схеми пройденого матеріалу, якщо слухова – розкажіть прочитане сусіду по кімнаті. Можна застосовувати обидва прийоми одночасно.

Перед самим іспитом важливо добре виспатись, щоб мозок працював на повну силу. Ну і, звичайно, успіх неможливий без впевненості в собі, будьте спокійними та рішучими і «Ні пуху, ні пера!»

 

Як скласти іспит без проблем - рекомендації психолога

Під час сесії, перед іспитами, всі студенти задаються питанням: як взяти себе в руки, не хвилюватися і все вивчити? У пошуках відповіді на дане питання журналісти провели опитування, зібрали найпопулярніші серед студентів правила підготовки до іспитів і попросили психотерапевта Якова Кочеткова прокоментувати їх і надати корисні поради для підготовки до іспитів.

1. Останній день перед іспитом необхідно повністю присвятити запам'ятовуванню інформації, щоб короткочасна пам'ять її відобразила і видала в потрібний момент - так вважають багато студентів. Але психолог заявляє про те, що така стратегія скоріше підійде тим, хто має математичний склад розуму, гарну пам'ять і логічне мислення. Для більшості учнів це шкідлива установка, так як людська пам'ять має обмежений обсяг, і якщо цілу добу завантажувати її новою інформацією, то на іспиті можна і не згадати останній вивчений матеріал. Фахівці рекомендують займатися по 3-4 години на день: не тільки вчити новий, але і повторювати старий матеріал.

2. Існує і протилежна установка про те, що перед іспитом добу краще не займатися, слід добре погуляти на свіжому повітрі, щоб головний мозок відпочив, а матеріал «закріпився». Загалом, це корисний порада, але для цього студентам необхідно протягом усього навчального року добре вчитися, тренуватися виконувати однотипні приклади, щоб навик рішення закріпився в голові і перед іспитом не було необхідності що-небудь повторювати.

3. Перед здачею іспиту варто гарненько понервувати, щоб в стані стресу пам'ять краще запрацювала, стало легше концентруватися і швидше запам'ятовуватися. На думку психолога, розвиток подій, при яких студент ввечері перед іспитом перенервував, а вранці успішно здав його, є збігом, а не закономірністю. Заспокійливі препарати фахівець не радить пити під час стресу - вони тільки знизять концентрацію уваги і сповільнять розумову активність в цілому.

4. Кращий спосіб запам'ятати матеріал - це написати шпаргалки, причому обов'язково від руки. З цим твердженням психотерапевт Яків Кочетков повністю згоден, так як таким чином задіються різні види пам'яті, що сприяє якісному запам'ятовуванню інформації. Необхідно перед іспитом переписувати формули, фрази, плани відповідей, схеми і конспекти.

5. Такі важливі прикмети, як не митися, не стригти нігті і на ніч під подушку покласти підручник, а вранці - монету під п'яту, до цих пір дотримуються і школярі, і студенти. Спеціаліст пояснює це тим, що людині властиво заспокоюватися, виконуючи ритуальні дії. А подібні прикмети можуть спрацювати тільки в тому випадку, якщо людина займався перед іспитом.

Яків Кочетков радить студентам перед іспитами займатися релаксацією, аутотренінг і медитаціями, які допоможуть йому заспокоїтися. Можна використовувати ще один парадоксальний прийом: перед іспитом сподіватися на поганий результат, детально намалювати варіанти розвитку події при невтішному розкладі і продумати можливе рішення проблеми. Дана техніка допомагає побачити, що навіть із самої поганої ситуації завжди можна знайти прийнятний вихід.

 

Осіння програма стажування у Фонді Кличко закінчилася і студентам саме час знову з головою поринути у навчання, адже сесія вже зовсім близько. Вікторія Посєва, випускниця четвертого набору стажування, ділиться, як їй вдалося стати частиною команди фонду, а також дає практичні поради, як усе встигати та успішно здати сесію в університеті.

Мене звати Вікторія Посєва, і я випускниця осінньої програми стажування "Стажери 4.0”. Усе почалося з публікації в одній із соціальних мереж, де я побачила новину про наступний набір стажерів у Фонд Кличко. Не довго думаючи, я заповнила аплікаційну форму і чекала на результати. Чому я захотіла потрапити на стажування? У першу чергу, мене захопила діяльність Фонду, яка зосереджена на освіті та науці. Це те, щохвилювало мене останні декілька років, і я хотіла побачити, як створюються такі проекти "зсередини”.

Три місяці стажування пройшли як один день, і багато чого змінилося з моменту мого першого робочого дня у Фонді. Окрім реальних отриманих практичних навичок по роботі, я змінилася і всередині - ціннісні орієнтації в житті набули іншої форми, я зрозуміла, чим хочу насправді займатися в житті.

Та зараз саме час знову з головою поринути у навчання, адже сесія вже зовсім близько. Для когось вона проходитиме вперше, а хтось уже давно з нею знайомий. Незмінним залишається одне - для кожного студента сесія є особливим періодом студентського життя.

 

Чому варто складати сесію якомога краще під час усього навчання в університеті?

По-перше, це показує вашу здатність системно докладати певних зусиль для отримання результату, ілюструє, що ви можете "виходити із зони комфорту” задля досягнення певних цілей. Це буде належно оцінено на роботі, у майбутньому вам буде легше долати стресові ситуації та труднощі на роботі. По друге, якщо ви захочете вчитися за кордоном - академічна успішність є першим пунктом, з якого починають розгляд заявок.

Проте, як на мене, найголовнішим пунктом є навчання заради себе. Аби отримати гідну роботу і успішно просуватися по кар’єрній драбині, ви маєте бути конкурентоспроможним серед десятки тисяч інших молодих людей вашої ж професії. Лише унікальні навички та знання зроблять вас незамінним фахівцем.

Знаєте, що може вас вирізняти з-поміж інших? Досконале знання теоретичної бази вашої професії, так як більшість молодих людей нехтує саме цим пунктом, адже це не так просто, як здається.

Погодьтеся, якщо ви сумлінно вчитимете все, сесія на 90+ не здаватиметься вам такою захмарно недосяжною. Для більшості рецепт складання сесії на "відмінно" простий - сісти і вчити. Але навіть і цього буває не достатньо, аби отримати омріяні 90+ з кожного іспиту.

 

То що ж треба зробити, аби здати сесію на 90+ балів?

1. Як би це дивно не звучало, необхідно отримати допуск до іспиту.

Без цього ви навіть не матимете змоги здати іспит. Намагайтеся якомога більше працювати протягом семестру, відпрацьовуйте пропущенні лекції/семінари - робіть усе, що максимально збільшить шанси на отримання високого балу до іспиту.

2. Починайте готуватися заздалегідь.

Для кожного це "заздалегідь" своє - місяць, два тижні. Гранична межа якісної підготовки до 4-5 іспитів - тиждень. Важливо визначити завдання, які ви ставите перед собою - просто здати іспит і отримати бал, чи назавжди закріпити необхідні знання для своєї майбутньої спеціальності. "Зазубрювання" матеріалу закріпиться у вашій короткотривалій пам'яті, але через два чи три місяці ви не згадаєте, чим, наприклад, Платон відрізнявся від Аристотеля. Тому, аби інформація закріпилась у вашій довготривалій пам'яті, а найкраще назавжди, починайте готуватися завчасно.

3. Роздрукуйте/завантажте питання до іспиту та чітко по них готуйтеся.

Можна багато чого вивчити, але іноді трапляється, що на іспиті ви відповідаєте не так чи не те, що очікує від вас викладач. Будьте уважні, і якщо вам щось не зрозуміло, поставте викладачу на останній лекції/семінарі чи консультації усі хвилюючі вас запитання.

 

4. Пропорційно розподіліть час на підготовку до всіх іспитів.

Не концентруйтесь лише на одному предметі. Який буде розподіл навантаження: чи 25%/25%/25%/25%, чи 50%/50% - вирішувати вам. Головне - це правильно розставляти пріоритети. Якщо ви не знаєте, який з іспитів буде найважчим - запитайте у старших курсів, вони завжди допоможуть. Якщо неконтактуєте ні з ким зі старших курсів - запитайте одногрупників чи однокурсників, які можуть знати.

5. Учіться вчитися ефективно.

Перечитування матеріалу по декілька разів або підкреслювання "головного" матеріалу ніяк не збільшить ваші шанси швидше та надовго запам'ятати інформацію.

6. Не готуйтеся 24/7, але й не забудьте про підготовку взагалі.

Аби не метушитися і не панікувати в останній момент, поверніться до пункту 2.

7. Добре харчуйтеся та достатньо спіть для того, аби організму вистачало енергії для засвоєння новоїінформації.

8. Гуляйте на свіжому повітрі та слухайте класичну музику.

Ні для кого не секрет, що Моцарт стимулює роботу мозку. Якщо не любите класику, слухайте щось спокійне або інструментальне.

Ось основні принципи підготовки до сесії, які можуть зробити її складання максимально успішною. Від вас необхідне бажання та дисциплінованість у підготовці. Усе інше зробить ваш мозок.

Успіхів, і fight for your dream!

 

5 способів скласти сесію на "відмінно"

І пережити екзамени без стресу і безсонних ночей

До початку літньої сесії залишилося зовсім трохи. Студіозуси більшості ВНЗ починають здавати перші екзамени і заліки вже наприкінці травня - початку червня. Як зробити підготовку до них максимально ефективною і стати власником залікової книжки, розмальованої одними п'ятірками? Чи можна обійтися без головних сувенірів безсонних ночей і зубріння - мішків під очима і головного болю?

1. Дотримуйся дієти п'ятірочника

Найліпший друг студента-відмінника - правильне, повноцінне харчування. Щоб знання укладалися в голові по поличках, а мозок працював на всі сто відсотків, дотримуйся під час сесії, і тим більше підготовки до неї, спеціальної дієти. Головне - більше білків (тобто м'яса і риби) і вуглеводів (фруктів, овочів і круп)!

Вітамін С, який міститься в лимонах, апельсинах, шипшині, журавлині і бананах, допоможе впоратися зі стресом. Ананаси покращують пам'ять. Морква активізує обмін речовин. Капуста знімає дратівливість. А морепродукти (кальмари, креветки, мідії) корисні для мозку.

Між основними прийомами їжі потіш себе сухофруктами і горішками - вони додають енергії краще, аніж штучні енергетики і дозволяють організму не стомлюватися.

Незайвим буде і шоколад (краще чорний) - він допомагає боротися зі стресом, додає упевненості в своїх силах і дозволяє дивитися на світ позитивно.

 

2. Не забувай про режим дня

Намагайся спати не менше 8 годин на добу. По-перше, щоб активно готуватися, організм має як слід відновлюватися. А по-друге, під час сну інформація, яку ти вивчив за день, як слід осяде в пам'яті і перейде у розряд довготривалої.

Не забувай про те, що найкращий відпочинок - зміна діяльності. Викрій годину-дві на день, щоб прогулятися по парку, подихати повітрям, сходити у спортзал, покататися на роликових ковзанах. Не забувай і про короткі паузи: кожні годину-півтори варто на 5-10 хвилин відволікатися від книжок і конспектів. Можна пройтися по квартирі, подивитися у вікно, розім'ятися і зробити гімнастику для очей.

3. Склади графік занять

Від початку підготовки, скільки б часу не залишалося до відповідальної дати - місяць або два дні, оціни масштаб лиха. Визначся, скільки предметів необхідно освоїти, які білети ти знаєш добре, а які не дуже. Незайвим буде скласти план підготовки - на яку тему скільки часу ти витратиш. Якщо відмахнешся, мовляв, просто позаймаюся, це не дасть результатів, а заняття пройдуть марно.

4. Не відволікайся на сторонні речі

Одна з поширених помилок багатьох студентів - вивчати не конкретні питання, намагаючись підготувати відповіді з кожної теми чи кожного білета, а обкладатися всілякими книжками і читати все підряд.

На початковому етапі підготовки найкраще використовувати конспекти. Як правило, інформація там викладена стисло, схематично і доступно. А викладачі, запитуючи на іспиті, найчастіше вимагають знати те, про що вони товкмачили студентам на лекціях. Якщо залишиться час і у тебе прокинеться інтерес до якогось окремого питання, так і бути - прочитай розділ, присвячений цій темі, у підручнику чи науковому журналі.

5. Налаштуйся на позитив

Навіть якщо ти всіма фібрами душі ненавидиш викладача з накреслювальної геометрії чи зарубіжки, спробуй відкинути суб'єктивні емоції і змусь себе хоча б під час іспитів ставитися до нього позитивно.

У хвилини відчаю прокручуй у голові майбутній екзамен, у деталях продумай кожну подробицю. Ось ти входиш до аудиторії, вибираєш білет, упевнено відповідаєш і... одержуєш хорошу оцінку. Будь упевнений: як тільки-но ти почнеш мислити в правильному руслі, робота закипить, а суворий викладач не раз ставитиме твій виступ у приклад однокурсникам-нехлюям.

 

Зубрінню - ні!

Існує величезна кількість методик ефективного запам'ятовування інформації. Ось деякі з них. Вивчай і вибирай ті, які підійдуть саме тобі.

Три-чотири-п'ять

У чому фішка: дні, що залишилися до іспиту, поділи на три частини. Наприклад, у перші три дні вивчи білети на трійку (тобто просто уважно прочитай). Наступні три присвяти більш глибокому вивченню інформації - підготуйся на четвірку. В останні три - відшліфуй знання.

Кому підходить: студентам, у яких в запасі є хоча б три дні. Якщо до іспиту залишилося лише декілька годин, втілити цю методику буде фізично неможливо.

Просте - на десерт

У чому фішка: спершу ти вивчаєш найскладніші для тебе предмети. А час, що залишився, витрачаєш на ті, у яких ти як риба у воді.

Кому підходить: студентам, яким треба вивчити відразу декілька предметів. Якщо ти лірик, починай підготовку з точних наук, а потім берись до літератури з історією.

Рівний рахунок

У чому фішка: розділи всі квитки на кількість днів, які залишилися до іспиту. І вивчай квитки блоками (один день - один блок), а останній день залиш для повторення.

Кому підходить: студентам, які ходили на лекції і однаково займалися протягом всього семестру. Це передбачає, що питання не викличуть у них великих складнощів. І що підготовка потрібна скоріше для профілактики!

Шпаргалки

В чому фішка: зміст кожного білету (найскладніші визначення, поняття, формули) випиши на папірці. Використовуй схеми, графіки, таблиці, малюнки.

Кому підходить: молодим людям, у яких краще за інші розвинена моторна пам'ять (все, що власноруч написане, краще запам'ятовується).

 

 

 

Автор: nukim |
15 октября 2020 |
Переглядів: 311 |
|

 

ГОЛОВНА | АДМІНІСТРАЦІЯ | НОВИНИ | АБІТУРІЄНТУ | КОНТАКТИ

АДРЕСА КОЛЕДЖУ: 16600, м. Ніжин, Чернігівської обл., вул. Овдіївська, 49,
Факс: (046-31) 2-30-66 Контактний телефон: (046-31) 2-33-67
E-mail: nukim@ukr.net